تبلیغات
ژورنال - مدیر شبکه فارسی وان : رابرت مرداک کیست؟
منوی اصلی
ژورنال
گسترش مطالب کاربردی برای دسترسی اسان تر کاربران با ذکر منبع
مدیر شبکه فارسی وان : رابرت مرداک کیست؟در پی رسوایی سال گذشته در انگلیس پیرامون شنود مكالمات تلفنی و الكترونیكی شهروندان انگلیسی توسط رسانه‌های تحت مالكیت رابرت مرداک، سرمایه دار صهیونیست كه با دستور وی انجام می‌گرفت نگاهی داریم به زندگی و فعالیت‌های این صهیونیست كهنه‌كار كه در دنیا به "امپراطور رسانه‌ای یهود " اشتهار دارد و حتی در ایالات متحده آمریكا به علت سیطره بی چون و چرایش بر رسانه های گروهی از وی به عنوان "سلطان بی تاج و تخت آمریكا " یاد می‌شود:

*مقدمه:

با گسترش انقلاب ارتباطات، قدرت وسایل ارتباطی جامعه مانند رسانه‌ها افزایش بیشتری یافته است. صهیونیست‌ها كه همواره هدف نفوذ در مراكز قدرت در جهان را تعقیب می‌كنند، به خوبی از قدرت موجود در این عرصه آگاهی داشته و با حاكمیت بر رسانه‌های گوناگون، به یك قدرت مؤثر در این حوزه تبدیل شده‌اند.

"رابرت مرداک " یكی از یهودیان صهیونیست است كه كار خود را با مالكیت یك روزنامه كوچك در "ملبورن " استرالیا شروع كرد اما پس از مدت كوتاهی توانست یك امپراطوری رسانه‌ای را پایه‌گذاری كند.
"مرداک " با خرید روزنامه‌های ورشكسته و كوچك و با استفاده از روش‌های گوناگون به مدیریت آنها پرداخته و آنها را به سوددهی می‌رساند. او ابتدا به دنیای رسانه‌ای انگلیس وارد شد و توانست جایگاه مهمی در بین شبكه رسانه‌ای انگلیس كسب كند. اشتیاق سیری‌ناپذیر "مرداک " وی را به سمت آمریكا كشاند و وی با كسب تابعیت آمریكایی توانست به گسترش دامنه امپراطوری خود نه تنها در آمریكا بلكه در سراسر دنیا بپردازد. به دلیل اهمیت رسانه‌های تحت سلطه او و نقش و شبكه گسترده رسانه‌‌ایش در شكل‌دهی به افكار عمومی در جهت حمایت از صهیونیسم، در این نوشتار به بررسی زندگی، فعالیت‌ها و رسانه‌های تحت سلطه وی می‌پردازیم.

**زندگینامه:

"كیث رابرت مرداک " در 11 مارس 1931 در "ملبورن " استرالیا به دنیا آمد. پدر "مرداک " یك روزنامه‌نگار كهنه‌‌كار بود كه كار خود را به عنوان یك خبرنگار بخش سیاسی برای روزنامه "عصر ملبورن " استرالیا شروع كرده بود.

"مرداک " پدر در تأسیس انجمن روزنامه‌نگاران استرالیا همكاری كرده و در سال 1933 سردبیر روزنامه‌ "سیدنی مورنینگ هرالد (SydneyMorning Herald) و بعدها مدیر گره روزنامه‌ای هرالد اندویكلی تایمز (Herald& Weekly Tims) استرالیا شد.

پدر مرداک در سال 1928 در سن 40 سالگی با "الیزابت گرین " ازدواج كرده بود و علاوه بر رابرت دارای 3 فرزند دختر دیگر نیز بود.

رابرت از همان اوایل كودكی در یك محیط آشنا با فنون روزنامه‌نگاری رشد كرد و خود نیز به این كار علاقه مند شد. او در سال 1941 در سن 10 سالگی با اصرار مادر به مدرسه "گیلانگ گرامر " فرستاده شد ولی از تحصیل در این مدرسه راضی نبود.

وی در سال 1947 تحصیلات خود را در این مدرسه به پایان رساند و پس از یك سال بیكاری، وارد حرفه روزنامه‌نگاری شد و در یك مجله مدرسه‌ای به نام "ایف " و پس از آن در مجلات مدرسه‌ای دیگری نیز فعالیت كرد.

"مرداک " پس از آن برای ادامه تحصیل به انگلیس رفت و در دانشگاه آكسفورد مشغول تحصیل شد و از 1950 تا 1952 نیز با روزنامه "دیلی اكسپرس " (Daily Express) انگلیس همكاری كرد.

پدر رابرت در سال 1949 از مقام سردبیری گروه "هرالد " بازنشسته شد اما همچنان به همكاری خود با گروه ادامه داد. وی از بیماری نارسایی قلبی رنج می‌برد و بالاخره در اكتبر سال 1952 در ملبورن درگذشت.

رابرت مرداک پس از مرگ پدرش بلافاصله به استرالیا بازگشت و توقع داشت كه ثروت كلانی از پدرش به او برسد اما بر خلاف انتظار، ثروت بسیار اندكی از یك روزنامه به نام "آولاید نیوز " را تصاحب كرد.

مرداک 22 ساله بلافاصله با یك حرص و ولع پرشور نسبت به روزنامه و به محض افزایش تیراژ، اقدام به خرید روزنامه‌های كوچك و در سال 1954 امتیاز "آدلاید نیوز " را خریداری كرد.

"مرداک " تاكنون 3 بار ازدواج كرده است. او برای اولین‌بار با "پاتریشیا بوكر " در سال 1956 ازدواج كرد و از او دارای یك فرزند دختر شد اما این ازدواج دیری نپایید و در سال 1960 به طلاق كشیده شد.
او طی چند سال روزنامه "دیلی میل " (Daliy Mail) سیدنی را خرید و در سال 1964 اولین روزنامه ملی استرالیا یعنی "The Australian" را به آن ملحق كرد.

وی یك‌بار دیگر در سال 1967 با "آناماریا تورف " ازدواج كرد و از او دارای یك دختر و 2 پسر شد و در نهایت در سال 1999 نیز طلاق گرفتند.

رابرت در سالهای دهه 1950 دیدارهای منظمی از آمریكا داشت. او با آگاهی و دید ویژه‌ای نسبت به آمریكا بزرگ شده بود و زمانی كه در آكسفورد تحصیل می‌كرد با پیچیدگی‌های "جنگ سرد " دست‌وپنجه نرم كرد و اذعان می‌كرد كه زمان آن رسیده كه موقعیت آمریكا را به عنوان یك قدرت فائقه جهانی به رسمیت بشناسیم. او به زودی دلباخته آمریكا به ویژه شهر "نیویورك " شد.

"مرداک " در سال 1960 به "كوبا " سفر كرد و تحت تأثیر "فیدل كاسترو " مقاله‌ای نوشت كه بحث اصلی‌اش این بود كه آمریكا باید دست از مخالفت خود با كوبا بردارد و اینكه آینده "آمریكای لاتین " در خطر است.

او در اوایل دهه 1970 دامنه كارهای مطبوعاتی خود را به سمت آمریكا كشاند و سهام زیادی از چندین روزنامه‌ آمریكایی را خریداری كرد و در اوایل 1980 بود كه تصمیم گرفت به حضور خود در آمریكا ثبات بیشتری ببخشد. به همین دلیل در سال 1985 تابعیت آمریكایی كسب كرد.

او زمانی با "مارگارت تاچر " روابط خوبی داشت و می‌خواست در كنار "رونالد ریگان " در واشنگتن باشد، لذا روابط خود با كاخ سفید را مستحكم‌تر كرد. مرداک حتی در ضیافت شام ریگان شركت كرد و بعد از آن نیز روابط دوستانه‌ای با "ریچارد نیكسون " برقرار كرد.

"مرداک " در زندگی خانوادگی همیشه دچار مشكلاتی بود و همین مشكلات بود كه به جدایی او از همسرش در سال 1999 انجامید اما طلاق "تورف " به یكی از پرسروصداترین طلاق‌ها تبدیل شد زیرا او بیشترین مقدار دارایی و اموال به میزان 1.7 میلیارد دلار به صورت املاك و 110 میلیون دلار پول نقد را از طلاق خود به دست آورد.

مرداک هوسران دو هفته بعد از این ماجرا در سن 69 سالگی با سومین همسر خود یعنی "وندی دنگ " 31 ساله ازدواج كرد كه از وی دارای دو فرزند دختر است. هم‌اكنون رابرت مرداک با داشتن یك امپراطوری رسانه‌‌ای و ریاست چندین رسانه معتبر و مشهور جهان در نیویورك آمریكا زندگی می‌كند.

با توجه به فعالیت‌های شدید كاری، مرداک در زمینه علمی زیاد فعال نبوده است. او بااكراه مراحل اولیه تحصیل در استرالیا را به پایان رساند و سپس با اصرار پدر و مادر به انگلیس رفت تا ادامه تحصیل دهد. او ابتدا در سال 1952 با مدرك كارشناسی در رشته هنر از دانشگاه آكسفورد - دانشكده وورستر - فارغ‌التحصیل شد.

رابرت حتی از زمانی كه به تحصیل مشغول بود دست از فعالیت‌های كاری و روزنامه‌نگاری نكشید و با تمام مشغله كاری، او توانست مدرك كارشناسی ارشد خود را از همان دانشگاه در رشته هنر در سالهای بعد دریافت كند. پس از آن مرداک صرفاً به كارهای اجرایی و مدیریتی رسانه‌های گوناگون پرداخت و تحصیلات خود را ادامه نداد.

**ریشه‌‌های صهیونیستی (یهودی) مرداک:

"ریگ وارن " روحانی مسیحی در این‌باره می‌گوید: "رابرت " یك مسیحی متولد شده و من پیشوای روحانی او محسوب می‌شوم ".
خود رابرت مرداک درباره مذهبش می‌گوید: روزنامه‌ها درباره تولد دوباره من به عنوان یك مسیحی و كاتولیك چیزهایی می‌نویسند. واقعیت این است كه من مانند یك مسیحی عبادت می‌كنم و گاهی به كلیسای كاتولیك می‌روم زیرا همسرم یك كاتولیك است، اما من به طور رسمی تغییر مذهب نداده‌ام و یك فرزند مذهبی شدید نیستیم.

نه خود رابرت مرداک از یهودی بودنش چیزی می‌گوید و نه رسانه‌های تحت سلطه‌ او، اما آنچه واضح است نام رابرت از نام یهودی پدر بزرگ مادری او برگرفته شده و مرداک همیشه سعی كرده این واقعیت كه مادر مذهبی او، وی را به صورت یك یهودی بزرگ كرده است، پنهان كند.

پنهان‌كاری مرداک در حالی صورت می‌‌گیرد كه وی آشكارا از شاخه صهیونیست "راست افراطی " صهیونیستی و افرادی مانند "بنیامین نتانیاهو " و "آریل شارون " حمایت می‌‌كند.

چنانچه "جرج پاتاكی " فرماندار سابق نیویورك می‌گوید: هیچ روزنامه‌ای در آمریكا به اندازه "نیویورك پست " تحت سلطه مرداک از "اسرائیل " حمایت نمی‌كند.

علاوه بر این، رابطه تنگاتنگ مرداک با سازمانهای صهیونیستی مانند "انجمن ضدافترا "، "موزه میراث یهودی " در واشنگتن و غیره دلیل بر این مدعاست، لذا صراحتاً باید گفت كه مرداک علاوه بر یهودی بودن یك صهیونیست تندرو است.

رابرت مرداک مانند سایر یهودیان منتقد در مراكز رسمی و غیر رسمی قدرت، از فاش كردن هویت یهودی خود امتناع كرده و حتی خود را یك "مسیحی ارتدوكس " معرفی می‌كند.

با توجه به شواهدی مانند یهودی بودن مادر و پدر بزرگ مادری مرداک و اینكه مادر وی سعی زیادی داشته تا به فرزند خود تعالیم یهودی بیاموزد و همچنین طرفداری مرداک از اسرائیل و جناح راست صهیونیستی، شكی در ریشه یهودی بودن او باقی نمی‌ماند.

در این صورت، می‌توان چنین نتیجه‌گیری كرد كه با اینكه مرداک همچنان در دین یهودی باقی مانده ولی به ظاهر به خاطر منفعت‌طلبی‌های فردی، ادای یك مسیحی ارتدوكس را درمی‌آورد و برای جلب‌نظر اكثریت مسیحی آمریكا مجبور می‌شود كه گاه‌گاهی به كلسیا برود و دعای مسیحی بخواند و در رسانه‌ها و مجامع عمومی خود را یك مسیحی معرفی كند و یا اینكه خود وی اذعان می‌‌دارد اصولاً یك فرد مذهبی و در قیدوبند مذهب نسبت و به راحتی توانسته است از مذهب یهودیت خود دست بكشد و به مسیحیت تغییر آیین داده باشد.

در صورت درست بودن هر كدام از گزینه‌های بالا ما چیزی از ریشه صیهونیست بودن رابرت مرداک كاسته نمی‌شود و او در واقع به عنوان یك یهیودی صهیونیست شناخته می‌شود.

**فعالیت‌ها:

هیچ دورانی از زندگی مرداک را نمی‌توان ذكر كرد كه با فعالیتها و كشمكش‌های كاری سپری نشده باشد. پدر مرداک یك روزنامه‌نگار بود و از همان دوران كودكی وی را با چنین فضایی آشنا می‌كرد و رابرت نیز از عظمت و سرخوشی شخصی كه توسط ژورنالیسم در روحیات پدرش راه یافته بود آگاهی داشت و همیشه همراه پدرش به دفتر روزنامه "هرالد " در "فلایند رزاستریت " می‌رفت.

رابرت جوان از بوی تند جوهر، صدای مهیب دستگاه‌های چاپ و فضای سنگنین محل كار پدرش این‌گونه می‌گفت: "زندگی یك ناشر بهترین نوع زندگی در سراسر جهان است. وقتی بچه‌ها در معرض آن قرار بگیرند، بدون شك قادر نخواهد بود در مقابل جذابیت‌های آن مقاومت كنند. "

اما رابرت مرداک از بدو ورود به حرفه روزنامه‌نگاری، نظرات خاص خودش را داشت، او در این‌باره می گوید: اگر شما می‌خواهید دستی در دنیای نشر و ارتباطات داشته باشید باید فقط آدم خودتان باشید و متكی به هیچ‌كس دیگر نباشید و اجازه ندهید كه عمل بر اساس روابط دوستانه، شما را وامدار دیگران كند و این طرز فكر، اساس زندگی مرا تشكیل می‌دهد. "

اولین فعالیتهای مرداک جوان از سال 1947 پس از پایان تحصیل در مدرسه "گیلانگ گرامر " در یك مجله مدرسه‌ای به نام "ایف " بود و رابرت آن را به نام "ایف رویوارد " منتشر كرد و پس از چندی موفق شد كه نام خود را در مجله مدرسه‌ای "كوریان " درج كند.

مرداک اولین كار جدی خود در حرفه روزنامه‌نگاری را در حین تحصیل در "دانشگاه آكسفورد " و در روزنامه "دیلی اكسپرس " در شهر لندن از سال 1950 شروع كرد اما به علت مرگ پدرش در سال 1952 بلافاصله به "ملبورن " استرالیا بازگشت و در همان سال بخشی از روزنامه "آدلاید نیوز " به عنوان ارث پدرش به وی رسید و در سال 1954 مالك آن شد.

او روزنامه "سیدنی قبل " را هم خریداری كرد و پس از ندك زمانی توانست این 2 روزنامه كوچك را به سوددهی برساند.

مرداک كه در فكر بنا نهادن یك امپراطوری رسانه‌ای بود در سال 1958 اقدام به سرمایه‌‌گذاری اندكی در روزنامه‌ "ساندی تایمز " كرد. در سال 1960 نیز "NSW" (یك روزنامه حومه شهری با 24 صفحه) و همچنین "دیلی میرور " (Daily Miror) در سیدنی و "Truth" در "ملبورن " را خرید. رابرت 2 سال بعد، 25 درصد سهام ایستگاه شبكه 9 استرالیا در سیدنی و ملبورن و ایستگاه تلویزیونی "Wollangong" را خریداری كرد.

جاه طلبی‌های مرداک تا آنجا پیش رفت كه وی در سال 1964 اولین روزنامه‌ ملی استرالیا به نام "Tne Australian" را تأسیس و منتشر كرد و طی مدت كوتاهی روزنامه‌های مرداک، استرالیا را تحت سلطه خود گرفتند و او به فكر افتاد كه از رسانه‌های خود برای تأثیرگذاری بر جریانات سیاسی استفاده كند. زیرا روزنامه "The Austra Lian" یك روزنامه با كیفیت بسیار بالا و برای "نخبگان " بود و مرداک را به یكی از صاحبان اصلی قدرت در استرالیا تبدیل كرد. در همین حال، وی شروع به گسترش امپراطوری خود در سطح بین‌المللی كرد و نگاه از به انگلیس معطوف شد.

مرداک ابتدا 24 درصد شركت انتشاراتی "ویلینگتون " (Wellington) " كه بعدها به بزرگترین شركت رسانه‌ای "زلاندنو " تبدیل شد، را خرید و در نهایت سهم خود را به 49 درصد رساند.

*فعالیت پر رنگ مرداک در انگلیس

نگاه مرداک به لندن باعث شد كه وی به این فكر بیافتد كه به برترین قدرت انتشاراتی انگلیس تبدیل شود و به خاطر همین هدف اقدام به خرید روزنامه‌های (News of the World)، "سان " (The Sun)، "تایمز " (The time) و "ساندی تایمز " (Sundy times) كرد تا جایی كه در میانه‌های دهه 1980 موفق شد اولین طراح انتشار روزنامه به صورت تمام رایانه‌ای در دنیا را در شرق لندن اجرا كند.

مرداک برای مدیریت رسانه‌های خود از تمام ضربه‌‌ها استفاده می‌كرد. او در مدت كوتاهی توانست روزنامه "سان " را به یك تابلو جنجالی تبدیل كند. بدین وسیله كه به طور مرتب "صفحه سوم " روزنامه را به عكسهایی از زنان زیبا اختصاص می‌داد كه این كار باعث قطعی شدن شهرت مرداک به عنوان یك صاحب‌رسانه شد.

در سال 1970 در تلویزیون هفتگی لندن سرمایه‌گذاری اندكی كرد و در سال 1972، 2 روزنامه در شهر سیدنی به نامهای "دیلی تلگراف " (DailyTelegraph) و "ساندی تلگراف " (Sunday Telegraph) و 46 درصد از شبكه 10 تلویزیون سیدنی را خرید.

*فعالیت مرداک در آمریكا
مرداک علاوه بر مالكیت چندین رسانه‌ در استرالیا و انگلیس به دنبال جای پایی در بازار رسانه‌‌ای آمریكا بود و كار خود را با خرید روزنامه "سان آنتونیو نیوز " (SanAntonio News) در سال 1973 شروع كرد.

مرداک با اشتهای سیری‌ناپذیری اقدام به تأسیس "نشنال استار " (National Star) كرد و روزنامه "نیویورك پست " (New york Post) آمریكا را به ملبغ 30 میلیون دلار خرید و برای خرید مجله‌های "Newyorkو VillageVoiceو New west" حاضر شد مبلغ 26 میلیون دلار بپردازد و میلیونها دلار صرف خرید چندین نشریه دیگر كرد.

در اوایل دهه 1980 مرداک متوجه قدرت و گستردگی رسانه‌های صوتی و تصویری شد و در سال 1980 با بنیانگذاری شركت رسانه‌ای "نیوز كورپروشین " (News Corporation) قدم به این حوزه رسانه‌ای گذاشت.

البته مرداک قبلاً در چندین شبكه تلویزیونی سرمایه‌گذاری‌هایی كرده بود اما با تأسیس این شركت جدید بود كه توانست به رویای امپراطوری رسانه‌ای خود عینیت بخشد، با این حال هیچ‌گاه از دنیای انتشارات فاصله نگرفت و در سالهای 1981 تا 1983 چندین نشریه دیگر از قبیل "هرالد امریكن " (HeraldAmerican) را با یك میلیون دلار و "سان - تایمز " (Sun - Times) شیكاگو را به مبلغ 90 میلیون دلار خرید. وی در سال 1985 با خرید 7 ایستگاه تبعه‌های خارجی بر رسانه‌های آمریكا، تابعیت آمریكایی كسب كرد تا آزادی عمل بیشتری داشته باشد و برای گسترش امپراطوری نوپای خود هیچ مانعی بر سر راه خود ببیند.

مهم‌ترین اقدام مرداک راه‌اندازی شبكه تلویزیونی "فاكس‌ " (Fox) در آمریكا بود. او در طول دهه 1980 مرتبا اقدام به خرید شبكه‌های تلویزیونی متعدد می‌كرد.
در اوایل دهه 1990 اقدام به توسعه امپراطوری رسانه‌ای خود در انگلیس و آسیا نمود و چندین شبكه ماهواره‌ای را خرید یا تأسیس كرد.

مرداک مبلغ 225 میلیون دلار برای خرید 63 درصد از "استارتی وی " (Srar.TV) و یك میلیارد دلار برای حق پخش فوتبال از شبكه "Fox" پرداخت كرد و همزمان خدمات "اینترنت دلفی " (Del Phi) را در سال 1993 صاحب شد.

او برای اینكه بتواند تمام نقاط دنیا را زیر چتر امپراطوری خود بگیرد در نیمه اول دهه 1990 به ایران هم سفر كرد كه با سروصدای خبری بسیاری هم همراه بود و منجر به این شد كه علی‌رغم پیش‌بینی او و دعوت‌كنندگانش،‌هیچ قراردادی برای خرید یا ساخت مراكز رسانه‌ای بین آنها منعقد نشد.

در طول مدت كوتاهی "نیوز كورپورشین " به یكی از سودآورترین شركت‌های جهانی تبدیل شد به طوری كه تنها در سال 2002 مجموع درآمدهای آن به 17 میلیارد دلار رسید. مرداک در طول سال‌های 2000 تاكنون بارها اقدام به خرید و فروش چندین رسانه معتبر دنیا اعم از شبكه‌های تلویزیونی، ماهواره‌ای و كابلی، روزنامه، مجله، شبكه‌های رادیویی و اینترنتی و ... كرده است.

*فعالیت مرداک در اسرائیل
مرداک در سال 2006 اقدام به خرید 9 درصد از كانال 10 رژیم صهیونیستی كرد و در سال 2007 خرید جنجالی شركت "داو جونز " (Dow Jonse) را انجام داد. مرداک 76 ساله با پرداخت 5 میلیارد دلار شركت رسانه‌ای "داو جونز " و تمامی متعلقات آن را به شبكه گسترده رسانه‌ای خود اضافه كرد. وی برای خرید این شركت، 3 ماه با خانواده "بن كرافت " (مدیران داو جونز) كه 36 درصد سهام "داو جونز " را در اختیار داشتند، در حال مذاكره بود. داو جونز كه رقیب گروه رسانه‌ای "رویترز " است، صاحب چندین هفته‌نامه و وب‌سایت اقتصادی است. مرداک درباره خرید "داو جونز " می‌گوید: "روزنامه این شركت پرتیراژترین روزنامه آمریكا و یكی از پرتیراژترین‌ها در دنیا است و ما می‌توانیم دامنه آن را گسترش دهیم. "

براساس طبقه‌بندی نشریه "فوربس " (Forbes) از 400 آمریكایی پولدار در سال 2006، رابرت مرداک در رده 32 قرار داشت.

مرداک برای راضی نگه‌داشتن تمام طرفهای درگیر در سیاست و جامعه آمریكا بارها اقدام به پرداخت كمك‌های نقدی به افراد و نهادهای زیادی كرده است. وی در سال 1999 با اهدای 10 میلیون دلار پول نقد برای ساختن یك كلیسای جامع كاتولیك "در لس‌آنجلس "، خود را به عنوان یك مسیحی كاتولیك به مردم آمریكا معرفی كرد.

**رسانه‌های تحت سلطه مرداک

دارایی‌های مرداک شامل شركت "نیوز كورپورشین " دربرگیرنده چندین رسانه گوناگون است كه اخیراً در سال 2007 شركت "داو جونز " نیز با تمام متعلقاتش به این خانواده گسترده رسانه‌ای پیوسته است. علاوه بر اینها چندین رسانه دیگر در نقاط مختلف دنیا تحت مالكیت اوست كه به بررسی آنها می‌پردازیم.

*1- نیوز كورپوریشن:
مرداک رئیس و مدیر اجرایی اصلی این شبكه بزرگ رسانه‌ای محسوب می‌شود و علاوه بر او یك هیئت مدیره، وی را در مدیریت بخشهای گوناگون همراهی می‌كنند. طبق سایت رسمی این شركت مجموع دارایی‌های آن در مارس 2007 حدود 62 میلیارد دلار و
درآمد سالانه آن حدود 28 میلیارد دلار است. این شركت دارای 8 بخش اصلی است و فعالیت‌های تمام قسمت‌ها شامل اروپا، استرالیا، آسیا و اقیانوسیه تحت نظارت دفتر مركزی آن در آمریكا است.

بخشهای اصلی این شركت شامل موارد زیر و در برگیرنده رسانه‌های متعدد است.
- شركت‌های فیلمسازی: این مجموعه شامل 11 شركت فیلمسازی معتبر دنیاست كه برخی از موارد ان را ذكر می‌كنیم.
20th century fox
20thcentury fox television
Fox stuios austrailia
Fox studios baja
bluesky studios...

-شبكه‌های تلویزیونی، این مجموعه شامل 6 شبكه است كه برخی از آنها عبارتند از
Fox briadcastting com pany
Fastel
Star

- شبكه‌های كابلی: این شبكه شامل 16 شبكه در نقاط مختلف دنیاست كه برخی از انها عبارتند از:
Fox movie chanel
Fox newschanel
Fuel tv
Speed

- خبرگزاری‌های ماهواره‌ای: شامل 3 خبرگزاری مهم است كه عبارتند از:
Bskyb
Direct tv
Skyitalia

-مجلات: این مجموعه شامل 8 مجله است كه برخی از آنها عبارتند از :
ALPHA
News amerca marketing
Smart siurce
Theweekly standard

- روزنامه‌ها:
مرداک مالك 28 روزنامه تحت نام شركت‌ "نیوز كورپورشین " در كشورهای استرالیا، انگلیس و آمریكاست.
روزنامه‌های وی در استرالیا شامل "دیلی تلگراف "، "هرالدسان " ، "ساندی میل "، "ساندی تایمز " ، "استرالیا " و ... ، در انگلیس شامل "نیوز اینترنشنال " ، "سان " ، "تایمز "، newsof world، و ... و در آمریكا شامل "نیویورك پست " است.

- شركتهای انتشاراتی: این مجموعه شامل 7 شركت انتشاراتی است كه برخی از آنها عبارتند از:

Harpercollins publishers
Australia
Canada
Children's book

- سایر موارد: از دیگر بخشهای شركت رسانه‌ای عظیم مرداک می‌توان به "myspace"، گروه NDS" و "myspace" كه خود شامل بیش از 25 شبكه خبری، اینترنتی و ... است، اشاره كرد.

*2- داوجونز: شركت "داوجونز " كه از اول آگوست 2007 با مبلغ 5 میلیارد دلار تحت مالكیت مرداک درآمد، در سال 1882 توسط "چارلز داو "، "ادوارد جونز " و "چارلز برگسترسر " تاسیس شد در سال 1889 اقدام به انتشار روزنامه "وال استریت ژورنال " كرد كه پرفروش‌ترین نشریه اقتصادی جهان به شمار می‌رود؛ تیراژ كنونی آن بالغ بر 2 میلیون نسخه است.

این شركت دارای 7 هزار كارمند و چندین گروه رسانه‌ای دیگر است كه برخی از آنها عبارتند از:
- گروه رسانه‌ای بازارهای مصرفی: این مجموعه شامل 12 رسانه در نقاط گوناگون دنیاست كه برخی از آنها عبارتند از:
* the wall street journal
* the wall street journal europe
* thewall street journal asia
* the wall street journal sunday
* the wallstreet journal radio network
* Barrons
* Mardet watch

- گروه رسانه‌ای بازرگانی: شامل 6 رسانه است كه برخی از آنها عبارتند از:
* Dow jones newswires
* factiva
* Dow jonesfinacial
* Information services

*3- سایر رسانه‌های مرداک:
رسانه‌های تحت مالكیت رابرت مرداک بسیار فراتر از موارد ذكر شده در شركت اصلی او یعنی "نیوزكور پورشین " است. طبق یك آمار نسبتا دقیق در سایت Ketupa.netمرداک مالك یا دارنده بخشی بالغ بر 300 رسانه مشهور جهان است. این رسانه‌ها در طبق گسترده ای شامل: شركت‌های انتشاراتی، شبكه‌های ماهواره‌ای و تلویزیونی، مجلات، شركت‌های فیلمسازی، روزنامه‌ها، رادیو، شركت‌های چند رسانه‌ای و... است.

سلطه بر این تعداد رسانه كه با روزنامه كوچك "آدلاید نیوز " در استرالیا شروع شد سراسر پهنه گیتی را در برمی‌گیرد.

مرداک هیچ وقت از سلطه بر رسانه‌های كشورهای دیگر غافل نمانده و حضور او در كشورهای زیر محسوس است:
او در آلمان با خرید 66 درصد از TMSو 24 درصد premiere world،در فرانسه با خرید 13 درصد tv berizh، در ایتالیا با skyitalia، در قاره آسیا با star tv، در كشورهایی مانند چین، ژاپن و كانادا با ctv sportsnetدر هند با چندین كانال كابلی و ماهواره‌ای، در اندونزی با film indonseiaو indiovision،‌ در آمریكای لاتین با چندین شبكه ماهواره‌ای، در فیجی با 3 روزنامه، در گینه نو با post courier، در سوئد، دانمارك و هلند با شبكه‌های رادیویی، در كشورهای اروپای شرقی مانند بلغارستان، جمهوری چك ، لهستان، رومانی، اوكراین و در نهایت در رژیم صهیونیستی با news autdoor israelتسلط بلامنازعی بر رسانه‌های دنیا دارد.

**مرداک و سیاست:

مرداک با داشتن یك ثروت هنگفت و مالكیت زیادی از رسانه‌ها، می‌تواند تأثیر زیادی بر سیاستها و تصمیمات سیاسی در اكثر نقاط دنیا داشته باشد زیرا امروزه رسانه‌ها در شكل‌دهی سیاستها و افكار عمومی نقشی بی بدیلی دارند.

*1- استرالیا:
مرداک در استرالیا با داشتن چندین رسانه گوناگون از قدرت عظیم خود برای پیشبرد دستور كار سیاسی خود و حامیان صهیونیستی‌اش استفاده كرد. در سال 1972 بعد از موافقت "ویتلم " رهبر حزب كارگر استرالیا مبنی بر اتخاذ یك سیاست حامی اسرائیل، انحصار رسانه‌ای مرداک برای موفقیت تبلیغاتی كه "ویتلم " را به قدرت رساند مورد استفاده قرار گرفت. اندكی بعد زمانی كه "ویتلم " با خلف وعده و فتح باب مذاكره با اعراب از اعطای امتیاز بهره‌برداری معدن به "هری اوپنهایمر " رئیس شركت عظیم "انگلو- آمریكن " و "كارتل طلا " و "الماس دیبرس " خودداری كرد رسانه مرداک با استفاده از تبلیغاتی موفق "ویتلم " را از قدرت بركنار و "باب هاوك " یكی از طرفداران سرسخت صهیونیسم را جایگزین وی كرد.

*2- انگلیس:
مرداک همزمان با ورود به عرصه رسانه‌های انگلیسی، توانست در سیاست دولت انگلیس هم دخالت كند. روزنامه‌های مانند "سان " و "تایمز " نقش عمده‌ای در به قدرت رسیدن رهبران و احزاب گوناگون در انگلیس داشته‌اند. هنگامی كه در یك نظرسنجی، احتمال موفقیت "نیل كینوك " در انتخابات رهبری حزب كارگر زیاد بود، روزنامه "سان " در صفحه اول خودش نوشت: " اگر "كینوك " در انتخابات پیروز شود، انگلیس به یك ویرانه تبدیل می‌شود ".
در سال 1997 نیز روزنامه‌های مرداک نقش مهمی در پیروزی "بلر " و حزب كارگر در انتخابات این كشور داشتند.

این روزنامه‌ها در آستانه انتخابات، اقدام به افشای اخبار و اطلاعاتی علیه حزب محافظه كار (رقیب عمده حزب كارگر) كردند كه در تضعیف این حزب بسیار موثر بود.

مرداک از رابطه‌ای كه با "بلر " و حزب كارگر داشت اهدافی را دنبال می‌كرد. "بلر " پس از پیروزی در انتخابات به پاس زحمات وی، با "رومانو پرودی "، نخست وزیر وقت ایتالیا تماس گرفت و از وی خواست تا در راستای توسعه فعالیت‌های شركت‌ "نیوز كورپوریشن " متعلق به مرداک در اروپا تلاش كند.
علاوه بر این، روزنامه‌های مرداک از "مارگارت تاچر " و "جان میجر " در مقاطعی به سختی حمایت كردند.

اما رابطه "رابرت مرداک " با حزب كارگر و "تونی بلر " در سال 2003 رو به سردی گذاشت و او به "بلر " خاطر نشان كرد كه بیشتر از این نمی‌تواند روی این دوستی حساب كند.

مرداک مخالفت خود با قانون اساسی اتحادیه اروپا را اعلام كرد و ملاقات‌هایی با "میشل هوارد " رهبر جدید حزب محافظه كار انگلیس انجام داد و از دوستی گرم خود با "هوارد " سخن گفت و سرسختانه از قانون اساسی اتحادیه اروپا انتقاد كرد و آن را مایه نابودی حاكمیت اقتصادی انگلیس دانست.

با اینكه‌ "تونی بلر " یكی از موافقان قانون اساسی اتحادیه اروپا بود اما به دلایلی در سال 2004 اعلام كرد كه این قانون را به همه‌پرسی می‌گذارد.

برخی معتقدند كه دلیل اتخاذ این تصمیم توسط "بلر "، ملاقات وی با یكی از مدیران اجرایی مرداک به نام "ایروین استلزر " بود كه طی آن به "تونی بلر " گفت كه اگر همه‌پرسی انجام نشود، مرداک مبارزات گسترده‌ای را بر ضد حزب كارگر در انتخابات بعدی انجام خواهد داد. مرداک بارها اتحادیه اروپا را نیز مورد انتقاد قرار داده است.

"لانس پرایس " كه از سال 1998 تا 2001 به عنوان مشاور رسانه‌ای "تونی بلر " فعالیت می‌كرد درباره رابرت مرداک می‌گوید: به نظر می‌رسد كه او عضو بیست و چهارم كابینه است. صدای او به ندرت به گوش می‌رسد اما حضور او همیشه احساس می‌شود.

*3- ایالات متحده آمریكا:
مرداک با خرید روزنامه "نیویورك پست " در سال 1976 وارد دنیای رسانه‌ای آمریكا شد و پس از آن، چندین رسانه از قبیل تلویزیون، ماهواره، شبكه كابلی، روزنامه و ... را در اختیار خود درآورد.

آمریكا یكی از كشورهایی است كه رسانه‌ها در آن نقش بسیار پررنگی در شكل دهی سیاستها و افكار عمومی دارند و مرداک به خوبی به این مسئله واقف است. رسانه‌های مرداک در‌ آمریكا از زمان "رونالد ریگان " به بعد به شدت از جمهوریخواهان حمایت می‌كنند، چنان كه در طول سالهای 2000 تا 2003 و در جریان آماده شدن برای تهاجم به عراق، تمام روزنامه‌های تحت كنترل مرداک در جهت حمایت از شروع و ادامه جنگ مطلب می‌نوشتند.

در مارس 2003،‌ مرداک با پشتیبانی از حمله دولت بوش به عراق در كنفرانس جهانی موسسه میلكن (milken) اذعان داشت: "من فكر می‌كنم مهم آن است كه جهان به ما احترام بگذارد و این مهم‌تر از دوست داشتن ماست. وضعیت به سمت بد شدن می‌رود و اگر شما واقعا می‌خواهید در مورد این مسئله جدی باشید، باید همین الان اقدام كنید. "

در آوریل 2004 مدتی پس از تهاجم نظامی آمریكا به عراق، مرداک به شدت از سیاست دولت آمریكا حمایت كرد و گفت: پیشرفت بسیار خوبی در مسئله عراق وجود دارد، تمام كودكان به مدارس برگشته‌اند و اوضاع زندگی در عراق كاملا مناسب است. جمعیت كوچك "سنی " كه از "صدام " پشتیبانی می‌كردند به امید تروریستهای بین‌المللی تبدیل شده‌اند.

او در نوامبر 2006 و در انتخابات میان دوره‌ای آمریكا، شمار كشته‌شدگان را كم اهمیت و ناچیز جلوه داد و در این باره گفت: جنگ نیروهای آمریكایی در عراق به خاطر جلوگیری از درگیریهای داخلی میان شهروندان و جلوگیری از كشتار عراقی‌ها به دست یكدیگر است.
مرداک در نشست جهانی اقتصاد در "داووس " سوئیس در پاسخ به این سوال كه‌ آیا شركت "نیوز كورپورشین " متعلق به رابرا مرداک به مدیریت و شكل‌دهی تبلیغات برای حمله به عراق می‌پرداخت، گفت: من چنین عقیده‌ای ندارم. ما فقط از سیاستهای خاورمیانه‌ای بوش حمایت می‌كردیم.

*4- رژیم صهیونیستی:
مرداک به عنوان یك صهیونیست، همیشه متوجه اتفاقات و رویدادهای داخلی و منطقه‌ای اسرائیل و در راستای صهونیسم بین‌المللی نیز بوده و سعی كرده كه اهداف و راهبردهای خود را به نحوی در حمایت از سیاستهای اسرائیل اعمال كند. او با "آریل شارون " دوستی خوبی داشت و در هنگام رقابت بین‌ شارون و نتانیاهو برای رهبری حزب لیكود در سپتامبر 2005 به شدت از او حمایت كرد و حتی در جریان سفر "شارون " به آمریكا در ژوئن همان سال برای وی ترتیب یك ضیافت شام را داد و به دفاع از دیدگاه‌های او پرداخت.

**نتیجه‌گیری:

قدرت رسانه‌ها در شكل‌دادن به سیاستها و افكار عمومی در سراسر جهان، یك موضوع انكار‌ناپذیر است، از طرف دیگر سلطه صهیونیستها بر رسانه‌ها در تمام نقاط دنیا و مالكیت آنها بر رسانه‌های پر تیراژ جهان امری بدیهی است.
مرداک به عنوان یك صهیونیست، كار خود را از یك روزنامه كوچك از استرالیا كه از پدرش به ارث برده بود، شروع كرد و رویای بنیان نهادن یك امپراطوری رسانه‌ای در سراسر جهان را پس از طی 5 دهه عینیت بخشید.

وی نیز مانند سایر یهودیان با نفوذ در مراكز قدرت در دنیا، از ابراز هویت یهودی خویش خودداری كرده و حتی پا را از این فراتر گذاشته و با حضور در كلیساها، خود را یك مسیحی ارتدوكس معرفی می‌كند.

مرداک با خریدن روزنامه‌های ورشكسته و مدیریت آنها و استفاده از حربه‌های گوناگون توانست پایه‌های امپراطوری رسانه‌ای خود را در استرالیا بنیانگذاری كند و پس از چند سال آن را به سمت ماورای دریاها یعنی انگلیس و سپس آمریكا بكشاند. او حتی در دهه 1990 میلادی با سفر به ایران درصدد خرید یا ایجاد پایگاهی رسانه‌ای برآمد كه با ناكامی روبرو شد.

او در ابتدا كار خود را روی روزنامه‌ها و مجلات متمركز كرد ولی پس از اینكه به اهمیت و نقش رسانه‌های (دیداری - شنیداری ) پی برد، بی‌درنگ به این حوزه قدم گذاشت و امروزه با دارا بودن بیش از 300 رسانه در سراسر جهان، یك امپراطوری رسانه‌ای را تشكیل داده است.

مرداک از قدرت رسانه‌ای خود برای جهت‌دهی به سیاستها و تاثیر در افكار عمومی در كشورهای گوناگون بویژه استرالیا، انگلیس، آمریكا و ... استفاده‌های فراوانی كرده است. او با پرداخت‌ كمك‌های نقدی به احزاب مورد نظر، در موفقیت آنان سهم بسزایی داشته اما همیشه منافع (اهداف صهیونیستی) برای او از همه مهمتر بوده است.

مرداک با بهره‌گیری از رسانه‌های تحت سلطه خود، نقش زیادی در ترغیب و وارد كردن آمریكا به جنگ با عراق داشت و پس از آغاز جنگ نیز به حمایت سرسختانه خود از این مسئله ادامه داد و با ناچیز نشان دادن شمار كشته‌شدگان آمریكایی و انتشار تصویری آرام و رویایی از عراق، واقعیتهای این بحران را پنهان می‌كند.

وی با ایجاد امپراطوری رسانه‌ای در نقاط مختلف دنیا با هدف هدایت سیاستها و راهبردهای كشورها و كنترل افكار عمومی دنیا در جهت اهداف و مقاصد صهیونیستی گام برداشته است.

گرداوری شده در نوکیاتل دات ای ار

 

لطفا نظرتون رو در مورد مطلب بالا بیان کنید

لطفا به اشتراک بزارید تا همه استفاده کنند

ارسال به پلاس ارسال به هم میهن  ارسال به نت ایران  محبوب کن - فیس نما شبكه اجتماعی لونه ارسال به کلوب ارسال به اسپیکفا شبكه گپ فارسی ارسال به دلشکسته دات کام ارسال به دنبالر دات کام انتشار در رفسنگ افسران  ارسال به لینکام  ارسال به لایک پد ارسال به بالاترین ارسال به توئیتر ارسال به فیسبوک ارسال با ایمیل   

مرتبط با: عمومی-